تاریخ : یکشنبه چهارم فروردین 1392
نویسنده : محمد یگانه
سال ها پیش با آمدن تابستان، تب خرید دوچرخه بین کودکان به شدت داغ می شد و دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه ها مهم ترین تفریح بچه ها به شمار می رفت. البته این روزها رقیبی همچون بازی های رایانه ای، عرصه را بر این تفریح سالم تنگ کرده اما همچنان دوچرخه سواری بین کودکان و حتی بزرگسالان از جایگاه ویژه ای برخوردار است. اگر قصد خرید دوچرخه برای خود و فرزندتان را دارید خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم چرا که انتخاب یک دوچرخه خوب و استاندارد، لذت دوچرخه سواری را صد چندان خواهد کرد.....

تا به حال انواع مختلفی از دوچرخه ارایه شده است که البته دو نوع مهم آن، نوع کراس (Cross)و کوهستان (Mountain) هستند.
نوع کراس یا به قول خودمان کورسی، نوعی است که برای جاده یا مسیرهای صاف استفاده می شود. کراس معمولا دارای چرخه های نازک و بدنه ای سبک است. استفاده از نوع کراس باعث می شود تا نیروی کمتری صرف حرکت شود. در عین حال از این نوع دوچرخه معمولا برای شتاب بیشتر استفاده می شود. فرمان کراس که معمولا شکلی رو به پایین دارد در دو حالت قابل هدایت است. اما نوع دیگر یعنی کوهستان معمولا برای مسیرهای کوهستانی و پرفراز و نشیب استفاده می شود. این نوع دوچرخه معمولا دارای لاستیک هایی پهن و بدنه ای مستحکم است که این موضوع به دلیل بالابردن استقامت در مسیرهای کوهستانی و غیرصاف است. فرمان نوع کوهستان نیز معمولا صاف یا دارای شاخک های رو به بالا ( یا پایین) است که این موضوع باعث کنترل دوچرخه در دوحالت عادی و استقامتی می شود.
البته نوع دیگری از دوچرخه نیز وجود دارد که اصطلاحا به آن نوع شهری گفته می شود. این نوع دوچرخه، تقریبا دارای خصوصیاتی بین کراس و کوهستان است و معمولا برای استفاده در شهر و جنگل کاربرد دارد و بسیاری از والدین هنگام خرید دوچرخه برای فرزندشان این نوع را انتخاب می کنند.

● نو یا دست دوم؟

برای خریدن دوچرخه مورد نیاز خود ابتدا باید این مساله را مدنظر قرار دهید که می خواهید دوچرخه نو بخرید یا دست دوم. اگر گزینه دوم را انتخاب کردید باید از سالم بودن آن مطمئن شوید. به طوری که بدنه اصلی دوچرخه نباید جوش خورده یا زنگ زده باشد و به کمک پیچ و مهره متصل شده باشد. از طرفی لاستیک ها نیز نباید صاف و کهنه باشند. اگر هم به سراغ خرید دوچرخه نو می روید حتما باید از فروشگاه های معتبر خرید کنید تا ایمنی مورد نیاز در ساخت آن رعایت شده باشد. در عین حال، در هر دو صورت دوچرخه را هراز گاهی کنترل بدنه ای یا به اصطلاح آچارکشی کنید.

● ایمنی شرط اول است
به طور کلی دوچرخه های ایرانی استاندارد از نظر کیفیت دست کمی از انواع خارجی ندارند و تفاوت عمده آنها در وسایل جانبی آنها مثل کلاه ایمنی، زانو بند، آرنج بند، قمقمه آب و... است. البته همیشه توصیه می شود که بچه ها با تجهیزات ایمن دوچرخه سواری کنند تا اگر زمین خوردند، کمترین آسیب را ببینند.

هنگام خرید این نکات را در نظر بگیرید:

▪ دوچرخه معتبری را انتخاب کنید و به خدمات پس از فروش و کارخانه سازنده آن دوچرخه و همچنین گارانتی تنه و قطعات آن توجه داشته باشید.
▪ مهم ترین قسمت دوچرخه تنه آن است. بنابراین به آلیاژ و مرغوبیت آن توجه کنید.
▪ تک تک قطعات دوچرخه را از نظر کیفیت و مرغوبیت و همچنین کارخانه های سازنده بررسی کنید.
▪ به سایز دوچرخه انتخابی خود توجه کرده و دوچرخه ای استاندارد و متناسب با قد و جثه فرزندتان انتخاب کنید.
▪ حداقل چندبار به فروشگاه موردنظر مراجعه کرده و دوچرخه انتخابی خود را بررسی کنید.
▪ اگر از استانداردهای دوچرخه اطلاع ندارید همراه فرد مطلع و باتجربه به خرید بروید. 
▪ مهم ترین قسمت یک دوچرخه تنه آن است که باید محکم باشد و به گونه ای طراحی شده باشد که انرژی دوچرخه سوار را هدر ندهد.
▪ دوچرخه های متفرقه که اکثر آنها چینی هستند ظاهری فریبنده دارند ولی در عمل قابل مقایسه با دیگر دوچرخه ها نیستند. تنه ها معمولا از جنس کرومولی (آهنی) یا آلومینیومی یا کربن هستند که البته تنه آلومینیومی رایج تر است. در عین حال تقویت نقاط حساس جوش شده نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.
▪ در مورد زین دوچرخه هم اگر از نوع ژله ای باشد در مسافت های طولانی از خسته شدن فرد جلوگیری می کند.


آخرین مطالب